Nepaisant įvairių vakcinų ir antibiotikų, infekcinės ligos iki šiol vis dar išlieka viena iš labiausiai paplitusių sirgimo ir mirtingumo priežasčių visame pasaulyje. Taip yra todėl, kad virusai ir bakterijos dauginasi aritmetinės progresijos būdu, be to, prie aplinkos ar pasikeitusių sąlygų jos adaptuojasi daug greičiau nei pats žmogus. Tačiau, laikantis elementarios rankų higienos, kova su mikrobais ir kitais parazitais nėra tokia jau beviltiška.
10 faktų apie rankų higieną, kurių tikriausiai nežinojote
Britų mokslininkai apskaičiavo, kad jei žmonės reguliariai plautų rankas ir tai darytų teisingai, kasmet pavyktų išgelbėti 1 milijoną žmonių gyvybių visame pasaulyje. Įspūdingas skaičius, tiesa? Siūlome Jums keletą įdomių ir naudingų faktų apie rankų higieną.
- Pačios „populiariausios“ mikroorganizmų kaupimosi vietos žmogaus kūne – plaukuota galvos dalis ir rankos. Daugiausia bakterijų ir mikrobų slepiasi po nagais, delnų šoninėse dalyse ir raukšlėse, todėl reguliarus rankų plovimas – pats paprasčiausias, pigiausias ir veiksmingiausias būdas išvengti gripo bei daugybės kitų ligų.
- Vidutiniškai ant žmogaus rankų yra 840 000 skirtingų mikroorganizmų, kurių gyvavimo ciklas gali trukti 3 valandas, todėl 80 proc. infekcinių ligų sukelia būtent prisilietimas rankomis. Nenuostabu, kad vyrauja nuomonė, jog bučinys yra daug sveikesnis ir naudingesnis už rankos paspaudimą.
- Rankų skalavimas po tekančiu vandeniu – tai NE rankų plovimas! Rankas būtina plauti muilu, nes jame esančios paviršinės aktyviosios medžiagos nuo odos nuvalo daugumą mikroorganizmų, o taip apsinuodijimo ir infekcijų rizika sumažinama net iki 50 proc. Nepaisant to, muilu rankas plauna tik kas trečias planetos gyventojas (30 proc.).
- Rekomenduojama rankų plovimo trukmė yra 20 sekundžių (o jos nesilaiko ir patys medicinos darbuotojai, kurie vidutiniškai plauna rankas 9 sekundes). Jei nenorite su savimi nešiotis chronometro, plaudami rankas paniūniuokite linksmos vaikiškos dainelės priedainį.
- Neįtikėtina, bet faktas: dėl šarminės sudėties pelenai ir smėlis sunaikina daugiau bakterijų nei paprastas vanduo, todėl šios priemonės laikomos veiksmingu muilo pakaitalu. Net Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja rankų higienai naudoti pelenus ir smėlį, jei tuo metu neturite muilo.
- Nuomonė, kad karštas vanduo didina rankų higienos veiksmingumą, yra neteisinga. Nuolatinis rankų sąlytis su karštu vandeniu sausina odą ir sukelia uždegimą! Plauti rankas rekomenduojama šiltu vandeniu.
- Lyginant su vyrais, moterys atsakingiau žiūri į rankų higieną: jos dažniau, ilgiau ir kruopščiau plauna rankas, dažniau naudoja rankų higienos priemones. Pavyzdžiui, reguliariai rankas su muilu plauna 78 proc. moterų ir tik 50 proc. vyrų.
- Kasdieniame gyvenime žmogus kiekviename žingsnyje susiduria su mikrobais ir bakterijomis, kadangi šie mikroorganizmai nuolat dauginasi: ant porėtų paviršių (nerūdijantis plienas, plastikas) jų gyvavimo ciklas gali siekti net 48 valandas. Net paprasto biuro darbuotojo rankos kasdien turi sąlytį su 10 milijonų skirtingų bakterijų.
- Manoma, kad patys nešvariausi pasaulyje daiktai yra grynieji pinigai, kadangi jie nenutrūkstamai cirkuliuoja (iš rankų į rankas, iš piniginės į piniginę ir t. t.), ir durų rankenos. Nepaisant to, po veiksmų su grynaisiais pinigais rankas plaunasi tik 27 proc. suaugusiųjų.
- Vystantis technologijoms, bakterijų ir mikrobų, kurie veikia žmogaus rankas, židinių skaičius didėja – tai kompiuterių klaviatūros, mobilieji telefonai, televizorių nuotolinio valdymo pulteliai ir kiti. Pavyzdžiui, mikrobų ir bakterijų koncentracija ant mobiliojo telefono paviršiaus 10 kartų, o ant stalviršio – 400 kartų didesnė nei tualete.
Rankų plovimas neapsaugo žmonių nuo ligų, plintančių oro lašeliniu būdu (čiaudulys, kosulys), pavyzdžiui, vėjaraupiai, tymai, tuberkuliozė ir kt. Tačiau mes įsitikinę, kad ši svetainė ir joje pateikta švietimo informacija padės pagerinti padėtį, todėl kviečiame į savo gyvenimą įtraukti paprastą ir naudingą ritualą – taisyklingą rankų plovimą.