10 patarimų, kad kasdienis gyvenimas taptų saugesnis

10 patarimų, kad kasdienis gyvenimas taptų saugesnis

Nepaisant to, kad mes gyvename XXI amžiuje, išlaikyti visišką sterilumą buityje, net ir ligoninėse, yra neįmanoma, todėl rankų higiena turi didelę reikšmę kiekvieno žmogaus gyvenime. Mes siūlome 10 praktinių patarimų kaip išvengti sąlyčio su įvairiais mikroorganizmais kasdieniniame gyvenime ir sumažinti jų neigiamą poveikį sveikatai.

  1. Reguliariai plaukite rankas – prieš ir po valgio, po naudojimosi tualetu, po sergančių žmonių priežiūros, žaidimų su gyvūnais, maisto ruošimo, rankdarbių, remonto darbų ir pan.
  2. Teisingai plaukite rankas:
    • a. norėdami tinkamai nuplauti rankas, nusiimkite papuošalus ir žiedus;
    • sudrėkinkite rankas ir paimkite muilą;
    • Vanduo su muilu nuo odos pašalina mikroorganizmus du kartus geriau nei paprastas vanduo. Rankų higienai geriausias yra šiltas tekantis vanduo.
    • gerai išmuilinkite rankas, atkreipkite dėmesį į visus paviršius – tiek į delnus, tiek ir į jų šonus. Ypatingą dėmesį skirkite tarpupirščiams ir nagams;
    • Dauguma bakterijų ir mikrobų kaupiasi po nagais, delnų šonuose ir raukšlėse, todėl teisinga rankų muilinimo technika vaidina labai svarbų vaidmenį. Rekomenduojama rankų plovimo trukmė - 20 sekundžių (remiantis įvairių tyrimų rezultatais, vidutinė rankų plovimo trukmė visame pasaulyje yra maždaug 6 sekundės).
    • kruopščiai nuplaukite rankas švariu tekančiu vandeniu – užtenka maždaug 10 sekundžių. Nušluostykite rankas, įsitikinkite, kad ant jų neliko muilo;
    • užsukite čiaupą. Rekomenduojame naudoti popierinį rankšluostį;
    • nusausinkite rankas popieriniu rankšluosčiu (jei popierinį rankšluostį naudojote užsukti čiaupui, rankoms išvalyti paimkite naują rankšluostį) arba džiovintuvu;
    • išmeskite popierinį rankšluostį arba panaudokite jį tualeto durims uždaryti, jei esate viešoje vietoje.
  1. Jei nėra tekančio vandens, pasinaudokite rankų dezinfekavimo priemonėmis, pavyzdžiui antibakterinėmis servetėlėmis arba antibakteriniu geliu. Paprastai jie supakuoti į patogią pakuotę, todėl juos patogu nešioti kišenėje arba rankinėje. Jei neturite antibakterinių servetėlių, jas galite pakeisti drėgnomis servetėlėmis, skirtomis kūdikių priežiūrai.

Drėgnas ir antibakterines servetėles galite panaudoti ne tik rankų valymui, bet ir parduotuvėje pirkinių krepšelio rankenos dezinfekavimui, taip pat nušluostyti vaikų maitinimo kėdutę viešose maitinimo vietose, durų rankenas, bankomatų mygtukus ir kitus paviršius, kuriuos kasdien liečia šimtai, ar net tūkstančiai žmonių.

Nepamirškite apie didelę mikroorganizmų koncentraciją viešajame transporte ir įvairiose įstaigose, todėl kaskart po kelionės autobusu, troleibusu, traukiniu ar apsilankius kokioje nors įstaigoje naudokite antibakterines arba geliu sumirkytas servetėles ir nuvalykite jomis savo ir vaikučio rankytes.

  1. Ant nagų ir po jais susikaupia didžiulis kiekis mikroorganizmų, todėl negraužkite nagų ir stebėkite, kad to paties nedarytų vaikai!
  1. Rekomenduojama trumpai kirpti nagus ir tvarkingai nudilinti, kad mikroskopiniuose įtrūkiuose nesikauptų mikrobai ir bakterijos. Remiantis tyrimų rezultatais, nuo lakuotų nagų sunkiau nuplauti mikrobus ir bakterijas, negu nuo nagų be lako. Priežastis ta, kad nagų lakas padeda „prisitvirtinti“ įvairiems mikroorganizmams prie nagų. Ypač tai būdinga geliniams ir kitiems dirbtiniams nagams. Todėl specialistai rekomenduoja nelakuoti nagų kasdien, o tik švenčių dienomis ar lankantis įvairiuose renginiuose.
  1. Jei įmanoma, rankų šluostymui naudokite popierinius, o ne medžiaginius rankšluosčius. Vestminsterio universiteto tyrimais įrodyta, kad valantis rankas popieriniais rankšluosčiais beveik 80 % sumažėja bakterijų ir mikrobų lyginamasis svoris ant rankų riešų, ir ypač ant delnų ir pirštų pagalvėlių. Drėgnoje aplinkoje bakterijos sparčiau dauginasi ir ilgiau gyvena, todėl jei neturite galimybės šluostytis popieriniais rankšluosčiais, reguliariai skalbkite medžiaginius rankšluosčius ir prižiūrėkite, kad jie visada būtų sausi.
  1. Dauguma bakterijų į žmogaus organizmą patenka per burną ir sukelia virškinimo sistemos sutrikimus, įskaitant apsinuodijimą. Lankydamiesi viešojo maitinimo įstaigose, stenkitės prieš naudojimą nuvalyti stalo įrankius (šakutes, peilius, šaukštus). Galite panaudoti švarią popierinę arba medžiaginę servetėlę.
  1. Viešojo maitinimo vietose rekomenduojame plauti rankas ne prieš patiekalų užsakymą, o po jo. Meniu, skirtingai nei stalo įrankiai, dažniausiai valomas nereguliariai – tai vienas iš pačių nešvariausių daiktų restoranuose ir kavinėse.
  1. Tiesioginis kontaktas (rankos paspaudimas) ir oras – patys pagrindiniai mikroorganizmų plitimo būdais, todėl čiaudėdami ir kosėdami užsidenkite burną ne delnu, o popierine arba medžiagine servetėle ar drabužio rankove.
  1. Atskirų bakterijų gyvavimo ciklas ant skirtingų paviršių gali siekti net keletą savaičių ir net mėnesių, todėl labai svarbu ne tik nuolat plauti rankas, bet ir rūpintis aplinkinių daiktų švara (stalas, lubos, televizoriaus pultas, kompiuterio klaviatūra, durų rankenos ir t. t.).

Ypatingas dėmesys turi būti skiriamas virtuvės priežiūrai. Remiantis tyrimais, indų plovimo kempinėlė ir stalo valymui skirta šluostė – tikras mikroorganizmų rojus, todėl prieš naudojimą rekomenduojama keletą minučių jas pakaitinti mikrobangų krosnelėje arba orkaitėje. Be to, būtina reguliariai valyti pietų stalą, viryklę, pjaustymo lentelę (geriausia turėti kelias lenteles kiekvienai atskirai produktų grupei – mėsai, žuviai, pieno produktams, duonai, vaisiams ir daržovėms) ir pan.

Nuomonė, kad biuro darbuotojai kasdienėje veikloje patiria mažesnę riziką užsikrėsti mikroorganizmais, yra neteisinga. Remiantis tyrimų rezultatais, vieno paprasto biuro darbuotojo rankos kasdien liečiasi su 10 milijonų skirtingų bakterijų. Todėl valykite savo darbo stalą kiekvieną dieną (pavyzdžiui, prieš darbo pradžią ir darbo pabaigoje), o ne tik tada, kai susikaups toks storas dulkių sluoksnis, kad jis bus matomas plika akimi. Rašiklius, pieštukus ir aplankus taip pat rekomenduojama nuvalyti drėgna šluoste.



DROGAS socialinės atsakomybės projektai Drogas