Eksperimentas: ar tikrai tavo rankos švarios po plovimo?

Eksperimentas: ar tikrai tavo rankos švarios po plovimo?

Įdomus eksperimentas buvo atliktas Jungtinėje Karalystėje. Jo tikslas – parodyti, kiek mikrobų ir nešvarumų lieka ant rankų priklausomai nuo rankų plovimo trukmės. Tyrimo rezultatai nustebins – privers susimąstyti ir, tikimės, pakeisti rankų higienos įpročius.

Daugelis žmonių mano, kad rankos bus švarios, jei greitai, šiek tiek pamuilinus, nuplaus jas vandeniu. Tačiau nesilaikant teisingos rankų plovimo technikos arba tai darant nepakankamai kruopščiai, ant rankų vis tiek lieka įvairių mikrobų ir ligas sukeliančių virusų.

Jei norite atsikratyti šių monstrų, 20–30 sekundžių plaukite rankas su muilu. Eksperimento metu naudojant UV spektro lempas ir specialų „Glo Germ“ gelį, kuris imituoja odos bakterijų atsparumą, buvo stebimas skirtingos trukmės rankų plovimas. Kuo baltesnės rankos, tuo daugiau ant odos bakterijų ir mikrobų.

Po plovimo:

 Jei nėra muilo arba rankšluosčio, rankas tiesiog nuplauname vandeniu ir nukratome, kartais nusivalome į drabužius. Tačiau nuotraukoje matome, kad jos vis dar yra labai nešvarios.

3–5 sekundes plaunant tekančiu vandeniu be muilo:

Buvo nustatyta, kad vidutinė rankų plovimo trukmė – 6 sekundės, tačiau jų neužtenka, kad veiksmingai atsikratytume mikrobų.

Nuotraukoje matome, kad po 6 sekundžių baltų zonų sumažėjo, tačiau mikrobų vis dar yra prie nagų ir po jais, šalia žiedo bei prie sąnarių.

Po 6 sekundžių plovimo be muilo:

Norint, kad rankos tikrai būtų švarios, higienos specialistai rekomenduoja laikytis teisingų rankų plovimo žingsnių  – kruopščiai išplauti tarpupirščius, delnų vidinę ir išorinę pusę, nykščius, pirštų galiukus, riešus. Tačiau dauguma žmonių nuplauna tik delnų vidinę ir išorinę pusę.

Taip pat svarbu naudoti muilą. Jis nesunaikina mikrobų, tačiau padeda juos pašalinti. Nuplaudami muilą, kartu su juo nuplauname ir mikrobus.

Po 6 sekundžių rankų plovimo muilu:

Higienos specialistai pataria plauti rankas ne trumpiau nei 15 sekundžių, tačiau tyrimai rodo, kad tiek laiko plauna tik 5 proc. žmonių. Norėdami užtrukti tokį laiką, paniūniuokite kokią nors dainelę arba padeklamuokite eilėraštuką.

Plaudami rankas ilgiau, nuplausite ir riešus, ir delnų vidinę bei išorinę pusę, pirštų galiukus ir tarpupirščius. Nuotraukoje galite matyti, kad po 15 sekundžių plovimo rankos jau daug švaresnės.

Po 15 sekundžių rankų plovimo muilu:

Paskutinio etapo rezultatai įrodo, kad rankos po 30 sekundžių plovimo trukmės tampa beveik visiškai švarios. Tačiau daugelis pasakytų, kad laikas yra per ilgas, todėl galime sutrumpinti plovimą iki 20 sekundžių. Be to, per tokį laiką nenuplausime gerųjų, odai naudingų bakterijų.

Po 30 sekundžių rankų plovimo muilu:

Nuplovus rankas, svarbu jas nušluostyti. Tyrimai rodo, kad 85 proc. mikrobų perduodami kitiems per drėgnas rankas, todėl būtinai jas kruopščiai nudžiovinkite arba nusišluostykite.

  • Rankas geriausia šluostyti popieriniu arba medžiaginiu rankšluosčiu – tai padeda pašalinti likusius mikrobus.
  • Rankas galima džiovinti ir po automatiniu džiovintuvu. Jis padeda atsikratyti mikrobų viešose vietose, tačiau dažnai džiovintuvai veikia lėtai ir žmonės nusišluosto rankas į drabužius, taip atverdami kelią mikrobams.
  • Nerekomenduojama valyti rankų drėgnu rankšluosčiu – jame klesti mikrobai. Be to, yra rizika, kad prieš jus kažkas nerūpestingai nusiplovė rankas ir rankšluostyje gali būti daugybė naujų mikrobų. Tokiu atveju geriau pasinaudoti servetėlėmis.

Šaltinis http://www.dailymail.co.uk/health/article-3269827/How-clean-hands-answer-revealed-unique-experiment-shock-change-wash.html



DROGAS socialinės atsakomybės projektai Drogas