Kaip išmokyti vaikus rankų higienos?

Kaip išmokyti vaikus rankų higienos?

Kasdieniame gyvenime mes kiekviename žingsnyje susiduriame su įvairiais mikroorganizmais, todėl apsaugoti vaikus nuo visų mikrobų ir bakterijų – neįgyvendinama užduotis. Tačiau jų poveikį vaiko sveikatai galime kontroliuoti. Kokiu būdu? Reikia mokyti vaikus rankų higienos, kadangi būtent rankų prisilietimas yra dažniausia infekcinių ligų priežastis. Be to įrodyta, kad reguliarus rankų plovimas muilu ir vandeniu sumažina infekcinių ligų plitimą daugiau nei 50 proc. tarp vaikų iki 5 metų amžiaus.

Vaikai kaip magnetai traukia mikrobus ir bakterijas, nes jie pažįsta pasaulį per įvairius pojūčius – regą, lytėjimą, klausą, skonį, kvapą. Deja, plika akimi mikrobų ir bakterijų  negalime nei pamatyti, nei paliesti, pajusti, pauostyti ir paragauti, todėl norėdami vaikus išmokyti elementarios higienos, dažnai turime pasitelkti vaizduotę.

Štai keletas patarimų, padėsiančių vaikui išmokti rankų higienos.

  • Vaikai yra užmaršūs, todėl kontroliuokite, kad išėję iš tualeto, grįžę iš lauko, pažaidę su gyvūnais ir prieš valgį visada nusiplautų rankas, ir dar daugiau – kad tai atliktų teisingai. Kuo dažniau priminsite vaikams, kada ir kaip reikia plauti rankas, tuo greičiau jie tai įsidėmės.
  • Labai svarbus rankų higienos (ir ne tik!) išmokimo veiksnys – geras tėvų pavyzdys, todėl nuolat plaukite rankas patys ir pasistenkite bent keletą kartų per dieną tai daryti kartu su vaikais.
  • Remiantis tyrimų rezultatais, žmogus vizualiai suvokia 90 proc. informacijos, todėl namuose pakabinkite priminimus apie būtinybę plauti rankas. Svarbu, kad tokie priminimai būtų vaiko akių lygyje! Mažiems vaikams tinka paprasti grafiniai paveikslėliai, vyresniems – piešiniai, koliažai, komiksai ir rašytiniai nurodymai. Poveikis bus dar veiksmingesnis, jei tokius priminimus sukursite kartu su vaikais.
  • Jei turite mažų vaikų, padarykite taip, kad jiems būtų lengviau nusiplauti rankytes. Pavyzdžiui, vonios kambaryje šalia kriauklės pastatykite specialų suoliuką arba tvirtą atramą, ant kurios atsistoję lengvai galėtų pasiekti čiaupą ir muilą.
  • Vaikai labai emocionalūs, todėl baisias istorijas apie mikroorganizmus ir jų neigiamą poveikį pasilikite sau. Geriau juos supažindinkite su bakterijų ir mikrobų pasauliu patraukliu ir tuo pačiu pamokomu būdu, pavyzdžiui, pasakodami savo pačių sukurtas istorijas.
  • Dauguma vaikų neįsivaizduoja savo kasdienio gyvenimo be draugų ir žaidimų. Diskutuodami su vaiku apie rankų higieną, nepamirškite pabrėžti, kad jei neplaus rankų, jis dažnai sirgs. Sirgdamas blogai jausis – skaudės galvą, pilvuką ir panašiai. Savo ruožtu, sergantiems vaikams draudžiama eiti į vaikų darželį, mokyklą, į kiemą žaisti su draugais, lankyti būrelius: futbolo, šokių, dainavimo, dailės ir kitus.
  • Auksinė rankų higienos taisyklė vaikams: kuo sėkmingiau jie įvaldys rankų plovimo pagrindus, tuo mažiau dienų per metus bus priversti kovoti su bloga savijauta ir slogavimu ir turės daugiau laiko būti su draugais bei mėgautis skanėstais.
  • Dažniausiai vaikai vengia plauti rankas, kadangi iš prigimties yra labai nekantrūs – visada turi šimtus „neatidėliotinų“ reikalų. Todėl rankų plovimo procedūrą padarykite smagesne – įtraukite į ją žaidimus, dainas ir t. t. Pavyzdžiui, jei norite, kad vaikas plautų rankas 20 sekundžių, kaip rekomenduoja gydytojai, išmokykite jį plaunant rankas paniūniuoti linksmos vaikiškos dainelės priedainį.
  • Daugiau mikroorganizmų susikaupia po nagais, delnų šoninėse dalyse ir raukšlėse, todėl būtina rankas plauti kruopščiai. Nepakeičiamas kovotojas su mikrobais ir bakterijomis yra muilas. Remiantis tyrimų rezultatais, muilu nuplaunama du kartus daugiau mikrobų ir bakterijų, nei plaunant tik vandeniu. Mokydami vaikus taisyklingai plauti rankas, atsiminkite savo vaikystę ir nuostabius muilo burbulus. Norint juos pamatyti, reikia labai gerai išmuilinti rankas, argi ne taip? J
  • Norėdami pabrėžti svarbų muilo vaidmenį rankų higienoje, naudokite ryškias muilines (galite jas nudažyti patys, apklijuoti arba papuošti kartu su vaiku). Be to, galite naudoti įvairių formų ir spalvų specialų vaikišką muilą. Jis tikrai patrauks vaikų dėmesį, ir jie norės daugiau laiko skirti rankų plovimui.

Šaltiniai www.publichealth.columbus.gov, www.kidspot.com.au, http://kidshealth.orgDROGAS socialinės atsakomybės projektai Drogas